PLATELET RICH PLASMA

Platelet Rich Plasma

Platelet Rich Plasma  , pıhtı hücreleriyle zenginleştirilmiş bir sıvıdan oluşur. Trombositler  kan sıvısında belirli sayıda bulunur. Ve en önemli özellikleri taşıdıkları büyüme faktörleridir. İnsan vücudunda meydana gelen herhangi bir yaralanmada trombosit hücreleri öncelikle yaralı bölgedeki kan pıhtılaşmasını destekleyerek yaralı dokunun iyileşmesini ve büyümesini ve kapanmasını sağlar. Trombositin bu mucizevi özelliği, PRP tedavisinde yoğun bir şekilde problemli bölgeye uygulanarak  cildi yenileyici özelliklerinden faydalanılır.

PRP nasıl   uygulanır?

PRP  tıbbi bir uygulamadır ve sadece doktor tarafından uygulanmalıdır. Uzman bir doktor için basit bir işlemdir. Öncelikle hastadan 10-20 cc kan alınır. Bu kan özel tüplere yerleştirilir. Özel bir santrifüj cihazında kan uygun hız ve sürede döndürülerek katmanlara ayrılır. Bu işlem sonucunda elde edilen plazma trombositten zengin plazmadır ve bu kısım özel iğnelerle tedavi edilecek bölgeye uygulanır. Dermo-roller uygulamalarından sonra cilde PRP serumu  uygulanabilir ve   açılan gözeneklerden  PRP kolayca emilir. PRP uygulaması  gerektiğinde dolgu, botoks, lazer, peeling gibi uygulamalarla da kombine edilebilir.

PRP Nasıl   Etkiler?

Normal şartlarda deride bir hasar olduğunda pıhtı hücreleri yani trombositler öncelikle doku onarımı için bölgeye gelirler. Bu bölgedeki pıhtı hücrelerinden salgılanan büyüme faktörleri kök hücreleri bölgeye çeker ve doku onarımını başlatır. PRP ile  normal kan akışının sağlayamayacağı miktarlarda yoğunlaştırılmış pıhtı hücreleri elde edilir. Bu sayede  PRP ile ortalama 2-4 kat daha fazla pıhtı hücresi dokuya girer ve bu işlem sayesinde pıhtı hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma cilt onarımını tetikler ve cildin yenilenmesini sağlar.

PRP yöntemi  cilt yenilenmesinde, leke tedavisinde, saç dökülmesinin azaltılmasında ve saç köklerinin güçlendirilmesinde, ciltteki çatlakların hafifletilmesinde veya giderilmesinde, akne izlerinin tedavisinde, diş tedavilerinde, ortopedik rahatsızlıklarda, spor yaralanmalarında, tendon hastalıklarında iyileşmeyi hızlandırıcı olarak kullanılmaktadır. , iyileşmeyen kronik yaralar. PRP tedavisi  2-4 hafta aralıklarla 3-4 seansta yapılır. 6 ay sonra tek bir rapel doz uygulanabilir. En iyi sonuçlar ilk seanstan ziyade 2. veya 3. uygulamadan sonra görülür. PRP tedavisinin  cilt üzerindeki olumlu etkileri,  tedavi tamamlandıktan sonra bile 1-1.5 yıl devam eder.

PRP Tedavisi İstanbul hakkında daha fazla bilgi almak   isterseniz İngilizce, Portekizce, İspanyolca, Rusça ve Fransızca bilen, 7/24 ulaşılabilen ve her zaman yardıma hazır uluslararası hasta koordinatörlerimizle iletişime geçebilirsiniz. PRP Tedavi  maliyeti hakkında bilgi alabilirsiniz  . 

Ayrıca web sitemizde hastalarımızın  PRP Tedavisi öncesi ve sonrası  fotoğraflarını görebilirsiniz.